رایبد
روندهاى محتمل در اقتصاد جهان در سال ٢٠١٧ – بخش دوم
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
روندهاى محتمل در اقتصاد جهان در سال ٢٠١٧ – بخش دوم

روندهاى محتمل در اقتصاد جهان در سال ٢٠١٧ – بخش دوم

 

6- منطقه یورو از یک طرف همراه با تغییرات سیاسى است و از طرف دیگر دلار قدرتمند را در مقابل خود دارد. نتیجه این دو، نرخ برابرى یورو به دلار را در سال ٢٠١٧ کاهش مى دهد و احتمال اینکه این جفت ارز  به برابرى برسند ( یعنى یک دلار برابر یک یورو شود) بسیار زیاد است . بنابراین ضعیف تر شدن یورو و قوى تر شدن دلار در سال ٢٠١٧ از پیش بینى هاى قوى در سال ٢٠١٧ است . هر چند که افزایش یکباره یورو در خلال سال ممکن است اتفاق بیفتد ، ولى این افزایش مجددا مستهلک مى شود تا برابرى دلار و یورو equity را ایجاد نماید.


7- نرخ ارز کشورهاى G10 و اقتصادهاى نوظهور در سال ٢٠١٧ کماکان ضعیف خواهد بود. ضعف این ارزها عمدتا از ناحیه قدرت گیرى دلار است . هر چند که نوسانات بازارهاى مالى قابل توجه خواهد بود، همین  موجب مى شود که این ارزها هم همراه با نوسان بالا باشند. ولى در مجموع روند تغییرات این ارزها صعودى نخواهد بود.


8- دلارهاى کانادا ، نیوزیلند و استرالیا کماکان همانند سال ٢٠١۶۶ ضعیف باقى خواهند بود و دلیل اصلى ضعیف ماندن آنها هم احتمالا عدم افزایش قیمت مواد اولیه است . این سه کشور هم چون عمدتا  صادرکننده مواد اولیه هستند، هر ضعفى در قیمت مواد اولیه در بازارهاى جهانى ، خودش را در تضعیف نرخ برابرى این ارزها با دلار امریکا نشان مى دهد.


9- بازدهى اوراق قرضه ده ساله خزانه دارى امریکا پیش بینى مى شود به سه درصد برسد و بر اساس محاسباتى احتمال کاهش آن در انتهاى سال تا ٢.۶۵ مى رود. رویهم رفته به دلیل بازدهى بالاى اوراق قرضه قیمت اوراق در سال ٢٠١٧٧ در سطح پایینى قرار خواهد داشت و جهت گیرى سرمایه گذاران بیشتر به سمت بازار بورس و خرید سهام خواهد بود. در بازار سهام ، بخش مالى financial sector پیش بینى مى شود که داراى بیشترین بازدهى باشد.

 

۱۰ – افزایش دلار امریکا در نهایت خودش را در ضعف یوآن نشان مى دهد و احتمال اینکه نرخ برابرى یوآن در مقابل دلار از عدد روانى ٧ عبور کند بسیار زیاد است . در سال ٢٠١٧٧ احتمال دارد که چین مقدار بیشترى  از ارز خود را روانه بازار هاى مالى جهانى کند، که اگر این اتفاق بیفتد، احتمال کاهش بیشتر یوآن در بازارهاى جهانى بیشتر مى شود.


۱۱ – شاخص نوسان بازارهاى مالى با VIX مشخص شده و اندازه گیرى مى شود. اندازه VIXX در بالاترین حد در سال ٢٠١٢ به ٢٨.۵ رسید و در بالاترین مقدار خود در پنج سال گذشته در اوایل سال ٢٠١۵ به ٣١١ رسید.پیش بینى مى شود که مقدار VIX به طور میانگین در حد ٢٠ در سال ٢٠١٧٧ قرار گیرد و در ماکزیمم خود احتمال رسیدن به ۴٠ و ۵٠ را هم دارد.


۱۲ – پوند انگلستان که تحت تاثیر جدایى از اتحادیه اروپا به رقم باور نکردنى ١.٢٢ در برابر دلار امریکا رسیده است در حد و اندازه هاى اقتصاد انگلستان نیست و احتمال بسیار زیادى دارد که در سال ٢٠١٧٧ با  تحول اقتصادى انگلستان همگام شود. در این صورت پوند چاره اى جز افزایش ندارد تا بتواند نماینده اقتصادى نسبتا قوى انگلستان باشد.


۱۳- در سال ٢٠١٧ هم پیش بینى مى شود که شاهد نرخ رشد محدود در اقتصاد جهان باشیم . کاهش نرخ  رشد اقتصادى در جهان توسط طیف وسیعى از موسسات اقتصادى پیش بینى شده است ولى آنچه وضعیت را یک مقدارى شکننده و سست میکند این است که در سال ٢٠١۶ نرخ رشد تجارت جهانى از نرخ رشد تولید جهانى کمتر شد ( که این در چندیدن دهه گذشته بى سابقه بوده است ) و پیش بینى قوى مى شود که این روند در سال ٢٠١٧ ادامه یابد.


۱۴ – در سال ٢٠١٧ دولت ترامپ دست به اصلاحات مالى خواهد زد و حداقل با کاهش مالیاتها و افزایش هزینه هاى دولتى ، زمینه را براى افزایش قیمت ها و فشار به فدرال رزرو براى افزایش نرخ بهره فراهم کند. مهمتر اینکه اگر هزینه هاى پیش بینى شده ترامپ ( در حد یک تریلیون دلار ) عملى شود، افزایش نرخ بهره حداقل دو بار در سال ٢٠١٧٧ اجتناب ناپذیر خواهد بود و همین مساله فشار را بر دلار براى افزایش بالا خواهد برد. در این شرایط بروز عدم تعادلهاى جدى در بازار جهانى قابل پیش بینى است . با تاسف باید گفت که بازنده این بازى در سال ٢٠١٧ کشورهاى نوظهور emerging markets خواهند بود و حداقل اثر روى آنها کاهش جدى ارزش پولشان است .