رایبد
۱۲ نکته برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای
شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵
۱۲ نکته برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای

۱۲ نکته برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای


بازاریابی شبکه ای یا بازاریابی چندسطحی مملو از افسانه ها و سوتفاهم ها است که  بسیاری از افراد را از این کسب و کار عالی می ترساند. برخی از این دید منفی ناشی از نرخ پایین موفقیت بازاریابی شبکه ای است. این کسب و کار هم مانند سایر کسب و کارها می تواند موفقیت آمیز باشد یا با شکست همراه شود. مهم نیست چه کاری انجام می دهد، برای موفقیت در آن کار باید تلاش کنید و آن را بسازید.

برای تقویت مهارت های بازاریابی شبکه ای خود، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:


۱- اطلاعات خود درمورد بازاریابی چند سطحی را کامل کنید.

باید درمورد صنعت بازاریابی شبکه ای همه چیز را بدانید. به دقت درمورد شرکت هایی که در این صنعت فعالیت می کنند تحقیق کنید و دقت کنید که حتما با شرکتی که کار می کنید سازگاری داشته باشید. واقعیت این است که با وجود اینکه شما می توانید در بازاریابی چند سطحی یا شبکه ی ثروتمند شوید، کمتر از یک درصد افراد می توانند در این کار موفق شوند و کسب درآمد کنند. اگر چه این موضوع به علت نقص و اشکال در این صنعت نیست. هر چه بیشتر بدانید، بهتر می توانید از خودتان مراقبت کنید و برای موفقیت برنامه ریزی کنید.


۲- شرکتی را پیدا کنید که محصولاتش مورد علاقه ی شما است.

اگر واقعا محصولی را که برای فروش تبلیغ می کنید دوست نداشته باشید، نمی توانید فروش خوبی داشته باشید یا افراد دیگری را جذب کنید.

وقتی شرکتی پیدا کردید که محصولاتش را دوست داشتید، قبل از پیوستن به آن شرکت، مطمئن شوید پورسانتی که آن شرکت می پردازد نیز برای شما مناسب است.


۳- صادق و بااخلاق باشید.

یکی از دلایلی که بازاریابی شبکه ای مورد انتقادات قرار می گیرد این است که گاهی اوقات افراد برای به دام انداختن نیروهای جدید تعریف های اغراق آمیز دارند و یا آنها را فریب می دهند. این موضوع باعث شده است اکثریت فکر کنند شرکت های بازاریابی شبکه ای خودشان از این رفتار چشم پوشی می کنند، در حالیکه اینطور نیست.

شرکت های قانونی شما را به صادق بودن تشویق می کنند. اگر شما عاض محصول خود باشید، اشتیاق شما به تنهایی برای تبلیغ آن کافی است. فقط مطمئن باشید که درمورد آنها ادعاهای غلط نخواهید داشت یا اغراق نمی کنید. در یک کسب و کار بازاریابی شبکه ای نه مشتریان و نه افرادی که قصد جذب کردن آنها را دارید، احساس فریب خوردن پیدا نمی کنند و در نتیجه با شما باقی خواهند ماند.


۴- برای فروش به دوستان و اعضای خانواده بیش از حد اصرار نکنید.

هیچ چیزی ارزش این را ندارد که اعضای خانواده و دوستان خود را با کار خود به ستوه آورید. اشکالی ندارد که بدانند شما چه کاری انجام می دهید، اما برای فروش محصولات به آنها پافشاری نکنید، اگر پاسخشان “نه” است، ادامه ندهید. باید بدانید اغلب افراد موفق در بازاریابی شبکه ای تعداد خیلی کمی از دوستان و اعضای خانواده در شبکه ی خود دارند.


۵- بازار هدف خود را بشناسید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که بازاریابان شبکه ای مرتکب می شوند این است که همه را مشتریان بالقوه ی خود می بینند.

مثل هر کسب و کار دیگری، برای موفقیت و کارایی بیشتر، شما باید بازار هدف خود را شناسایی کنید و تلاش های بازاریابی خود را بر آنها متمرکز کنید. اگر محصولات شما ویتامین ها و محصولات مرتبط با سلامتی است، درمورد محصولاتتان با فردی که به این مسائل اهمیت نمی دهد صحبت نکنید.


۶- سعی کنید هر روز محصولات خود را به دیگران عرضه کنید.

بیشتر افراد در بازارایابی شبکه ای شما را وادار خواهند کرد که افراد جدیدی وارد شرکت کنید، درحالیکه در شرکت های قانونی، بیشتر درآمد شما حاصل از فروش محصولات یا خدمات است. به علاوه، مشتریانی که محصولات یا خدمات شما را دوست دارند، ممکن است وارد شبکه ی شما شوند. صحبت کردن درمورد محصولات یا خدماتتان به نفع بازار هدف شما است و کلید یافتن مشتریان و افراد جدید برای جذب است.


۷- حمایت کنید، نه استخدام!

یکی از مزایای بازاریابی چندسطحی این است که می توانید افراد جدیدی را مشغول به کار کنید و همچنین از فروش آنها سود ببرید. برخی افراد این را سواستفاده می دانند، درحالیکه شما در ازای کمک به موفقیت آنها پاداش می گیرید. اما برای موفقیت آنها شما باید خودتان را یک رهبر و مربی بدانید و از آنها حمایت کنید. این یعنی لازم است برای آموزش آنها، پاسخ دادن به سوالاتشان، جشن گرفتن موفقیت هایشان، همراهی کردنشان در شرایط سخت، وقت صرف کنید.


۸- برای فروش و جذب افراد جدید هدف تعیین کنید.

براساس پورسانت ها و پلن درآمدی شرکت، تعیین کنید که محصولات یا خدماتتان را باید به چند نفر نشان دهید تا به هدف خود برسید. هدف گذاری باعث رشد کسب و کار شما می شود.


۹- گوش دهید و راه حل را بفروشید!

بسیاری از شرکت های یک نوشته ی از پیش آماده شده دارند که به شما می دهند که طبق آن برای محصولات یا خدمات تبلیغ کنید. این نوشته برای آموزش شما و پاسخ دادن به اعتراضات مناسب است اما فروش یعنی داشتن یک راه حل برای مشکلات مشتریان. به نیازهای آنها گوش دهید و سپس راه حل مشکلشان را به آنها ارائه دهید. افراد راه حل می خرند.


۱۰- بازاریابی را یاد بگیرید.

غالبا در بازاریابی شبکه ای از قانون یک متر (هر کس در شعاع یک متری شما است میتواند یک مشتری باشد) یا سایر تاکتیکهای سنتی بازاریابی استفاده می شود. اما در بازاریابی شبکه ای نیز مانند هر کسب و کار دیگری باید از انواع گوناگونی از روش های بازاریابی استفاده کرد. می توانید از ابزاری مثل وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا فروش محصولات خود را افزایش دهید.


۱۱- از سایر توزیع کنندگان متمایز شوید.

ممکن است شرکت هایی وجود داشته باشند که همان محصولات و خدمات شما را می فروشند. باید حداقل یک ویژگی پیدا کنید تا مردم به خاطر آن ویژگی شما را انتخاب کنند، نه توزیع کننده ی یک شرکت دیگر را.


۱۲- سیستمی برای پیگیری طراحی کنید.

اگر بدون ایجاد مزاحمت بتوانید فروش خود را پیگیری کنید، می توانید در آینده فروش بیشتری داشته باشید و یا افراد جدید بیشتری را جذب کنید. فروش به زمانبندی مناسب نیاز دارد و هر “نه” لزوما به معنی “هیچوقت” نیست. اگر فردی به شما نه گفت اما از حرف هایش متوجه شدید که ممکن است بعدا بتوانید محصولی به او بفروشید، او را در لیست خود قرار دهید و چند وقت بعد مجددا با او تماس بگیرید.